English English Українська Українська

Юридична консультація на тему: “Що таке відумерла спадщина та яким чином вона може стати власністю територіальної громади? “

Золочівської сільської ради


Юридична консультація на тему: “Що таке відумерла спадщина та яким чином вона може стати власністю територіальної громади? “

Дата публікації: 03.03.2023

Цивільний кодекс України визначає відумерлість спадщини як ту, яка залишилася від власника (спадкодавця) і не перейшла до спадкоємця.

У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини протягом довгого періоду, а також відмови від її прийняття, орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно – за його місцезнаходженням, зобов’язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

Загальний строк на вступ у спадщину складає 6 місяців, а у період дії воєнного стану такий строк збільшено і складає вже 10 місяців.

У разі якщо на об’єкті нерухомого майна на момент відкриття спадщини знаходиться рухоме майно, що входить до складу спадщини, таке рухоме майно переходить у власність територіальної громади, якій передано нерухоме майно. Статус відумерлої спадщини визначає суд.

Хто може подати заяву про визнання спадщини відумерлою?

▪ органи місцевого самоврядування, де розташоване майно;

▪ кредитор спадкодавця;

▪ якщо до складу спадщини входять земельні ділянки сільськогосподарського призначення – власники або користувачі суміжних земельних ділянок.

Заява про визнання спадщини відумерлою може подаватися до суду після спливу 1 року з часу відкриття спадщини.

Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно – за його місцезнаходженням.

Спадщина, не прийнята спадкоємцями, охороняється до визнання її відумерлою.

Таким чином, спадкоємцям рекомендується подавати відповідні заяви на прийняття спадщини вчасно. Інакше спадщина може бути визнана відумерлою і перейти у власність територіальної громади.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support