English English Українська Українська

Попередження отруєння бджіл!

Золочівської сільської ради


Попередження отруєння бджіл!

Дата публікації: 23.02.2024

До настання весняно-польових робіт, ще є достатньо часу який можна приділити для попередження отруєння бджіл –  це в першу чергу стосується самих пасічників. Адже саме від вашої організованої роботи буде залежати чи будуть виникати випадки отруєння бджіл та конфлікти між вами та сільськогосподарськими виробниками.

     З настанням польових робіт виникають конфліктні ситуації по застосуванню пестицидів між сільськогосподарськими виробниками та пасічниками, тому хотілось нагадати всім сільськогосподарським товаровиробниками, фермерам, що всі обробки сільськогосподарських культур  хімічними засобами захисту рослин необхідно проводити  згідно з планом, узгодженим з органами місцевого самоврядування.

Правила для аграрія:

 • Не пізніше, ніж за три доби до обробки полів на відстані до 10 км, попередити власників пасік, органи місцевого самоврядування, ОТГ, районні чи селищні ради про оброблювальні площі.
 • Повідомити дату обробки, територію і культури, які будуть обробляти, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату, і вказівку щодо часу ізоляції бджіл.
 • Розмістити оголошення в публічних місцях у найближчих населених пунктах, вказавши компанію, культуру, назву препарату, час ізоляції бджіл та контактну особу.
 • Під час цвітіння плодово-ягідних рослин, ріпаку, гірчиці та інші медоносних культур не можна проводити обробку пестицидами, інакше квіти можуть отримати опік, а бджоли і інші корисні комахи-обпилювачі загинути. Обробку потрібно проводити в фазу бутонізації до цвітіння.
 • При авіаційному методі застосування пестицидів і агрохімікатів сповістити про необхідність вивозу пасік до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місця проведення авіаційних обробок на період до 5 діб. Не застосовувати авіаційні обробки пестицидами усіх груп токсичності з метою боротьби з шкідниками і хворобами сільськогосподарських культур та інших угідь, що розташовані ближче 5 кілометрів від місць постійного перебування медоносних пасік.
 • Обробки сільськогосподарських культур повинні здійснюватися виключно засобами захисту рослин дозволеними до використання в Україні, згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених для використання в Україні”. Асортимент пестицидів, засоби, сфера застосування, норми, кратність обробок повинні відповідати регламентам застосування пестицидів.
 • Обробку нектароносів здійснюють в період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години. Допускається проведення їх в денний час в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика. На межах ділянок оброблених пестицидами, повинні бути встановлені знаки безпеки.
 • Працівники, які працюють з пестицидами і агрохімікатами, повинні пройти медичний огляд і мати допуск і посвідчення до робіт з пестицидами і агрохімікатами.

Правила для пасічника:

 • Власники пасік повинні обов’язково зареєструватись в сільській раді, на території, якої вони знаходяться і своєчасно інформувати сільські ради, сусідні господарства про місця перебування своїх пасік на стаціонарі і при кочівлі.
 • Провести власникам незалежно від форми власності реєстрацію пасік в районному управлінні Держпродспоживслужби та отримати ветеринарно-санітарний паспорт.
 • Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, пасічник повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.
 • Повідомити власника або користувача земельної ділянки, якщо плануєте перевозити пасіку до медоносних угідь.

Як уберегти своїх бджіл та як діяти у разі їх отруєння?

       Перш за все необхідно запам’ятати, що пасічнику, з метою охорони медоносних бджіл, необхідно виконувати вимоги Закону України «Про бджільництво» та зареєструвати пасіку за місцем проживання або за місцезнаходженням у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах, та отримати ветеринарно – санітарний паспорт.

       Без реєстрації пасіки практично неможливо здійснювати захист своєї пасіки та своїх прав, адже відповідальність  за отруєння бджіл несе не тільки аграрій, який проводить обробки, але й власник пасіки.

       У разі, якщо пасіка постраждала, і сталося отруєння бджіл, потрібно запропонувати керівнику сільгосппідприємства або його представнику на місці відшкодувати завдані збитки добровільно. Якщо пасічник хоче відшкодувати заподіяні збитки, необхідно діяти швидко й оперативно, адже через 3-4 дні слідів отрутохімікатів в відібраному матеріалі вже можна не знайти.

       Першим кроком буде звернення до місцевої влади (голови районної державної адміністрації, міськвиконкому, сільського чи міського голови) офіційно з письмовою заявою про отруєння бджіл . Голова інформує постійно діючу комісію з питань бджільництва, яка оглядає пасіки, виявляє причини загибелі бджіл, ймовірних підозрюваних осіб в загибелі бджіл, оцінює розміри збитків. 

       В акті комісія зазначає де, коли, в який час, за якої температури, якою отрутою оброблялась культура, фазу розвитку рослин, характер загибелі бджіл (поодиноке чи масове), ступінь ураження у відсотках і силу сімей після отруєння. Бажано щоб при обстеженні був присутній сам фермер чи його представник.

       Після обстеження пасіки потрібно обов’язково оглянути поле, яке оброблялось і відібрати зразки рослин, про що складається відповідний акт. Проби рослин з поля разом з відповідним актом направляють в акредитовану лабораторію. Слід констатувати чи попереджались пасічники відносно вимог Закону України «Про бджільництво» не пізніше ніж за 3 дні.

Зрозумійте, що дотримання кожним з вас цих правил та прояв взаємоповаги  та діалогу один до одним  є гарантом плідної співпраці  між с/г підприємством та пасічником, що не лише забезпечить збереження бджіл та вбереже від судових тяжб з приводу завданої шкоди , а й принесе користь обом сторонам, пасічнику – продукти бджільництва та здорових бджіл, а власнику с/г підприємства – підвищення врожайності та якості  с/г продукції,  від  запилення  бджолами, не менше як на 25%, а простим людям – якісні продукти бджільництва та рослинництва.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support