English English Українська Українська

Головне управління ДПС у Київській області інформує!

Золочівської сільської ради


Головне управління ДПС у Київській області інформує!

Дата публікації: 24.04.2025

Одним із ключових завдань Головного управління ДПС у Київській області відповідно до протоколу наради Державної податкової служби України від 03.04.2025 № 14-пк (вх. ГУ ДПС у Київській області від 07.04.2025 № 2116/8) з метою належної організації роботи територіальних органів ДПС, долучити до інформування центри надання адміністративних послуг, об’єднані територіальні громади, ТЦК та СП у регіонах, обласну військову адміністрацію щодо сплати єдиного податку та військового збору мобілізованими платниками податків – фізичними особами чи членами їхніх родин.

н. Відповідно до п. 25 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс), самозайняті особи (фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, на весь період їх військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб відповідно до розділу ГУ цього Кодексу, звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку відповідно до глави 1 розділу ХІУ цього Кодексу, а також звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з військового збору у складі податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку відповідно до пункту 16 цього підрозділу.

Підставою для такого звільнення є заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до органу доходів і зборів за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації. Якщо демобілізована самозайнята особа перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв’язку з виконанням обов’язків під час мобілізації, на особливий період, заява і копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, подаються протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації).

Якщо самозайнята особа, призвана на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, має найманих працівників і на строк своєї військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, уповноважує іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати та/або інших доходів, то обов’язок з нарахування та утримання податку на доходи фізичних осіб з таких виплат на строк військової служби самозайнятої особи несе ця уповноважена особа.

Водночас, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.

Відповідно до абзацу першого п.п. 69.! підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема, щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, платники податків звільняються від передбаченої кодексом відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у п.п. 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 , зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 року.

Враховуючи те, що положення підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ поширюються, у т. ч. на платників податків, які мобілізовані, то фізична особа – підприємець – платник єдиного податку першої — третьої груп, яка мобілізована протягом дії воєнного стану в Україні, та не має можливість своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо, зокрема, сплати єдиного податку, зобов’язана виконати його протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Якщо фізична особа – підприємець – платник єдиного податку першої — третьої груп демобілізована до закінчення дії воєнного стану та у неї відновилася можливість виконання податкового обов’язку, така особа має сплатити єдиний податок протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей. Слід зазначити, що згідно з Кодексом платники єдиного податку першої та другої груп сплачують єдиний податок та військовий збір шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Нарахування авансових внесків по єдиному податку першої та другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.

Поряд з цим, з метою уникнення/зменшення негативних наслідків, пов’язаних з несплатою щомісячних нарахувань єдиного податку та військового збору ФОП платникам єдиного податку першої та другої груп (за бажанням) має можливість:

– вести справи, пов’язані зі сплатою податків через свого законного представника, представниками платника податків визначаються особи, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов’язаних із сплатою податків, на підставі закону або довіреності. Довіреність, видана платником податків – фізичною особою на представництво його інтересів та ведення справ, пов’язаних із сплатою податків, має бути засвідчена відповідно до чинного законодавства (пункт 19.2 статті 19 Кодексу);

перейти у встановлені Кодексом терміни на сплату інших податків і зборів або здійснити перехід на третю групу платника єдиного податку, що не передбачає щомісячних нарахувань єдиного податку та військового збору;

– використання права – подання заяви про підтвердження неможливості виконання податкових обов’язків разом з підтверджуючими документами про проходження військової служби відповідно до Порядку 1225;

– припинення державної реєстрації господарської діяльності (в цьому випадку потрібно особисто звернутися до державного реєстратора з метою прийняття рішення про припинення підприємницької діяльності, або здійснити заходи з метою припинення підприємницької діяльності за допомогою застосунку ДІЯ).

https://zolochivskarada.gov.ua/wp-content/uploads/2025/04/дфс.pdf

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support